Posty

Wyświetlanie postów z czerwiec, 2023

Kto zniszczył tamę na Dnieprze?

Obraz
Kto zniszczył tamę na Dnieprze? Szaleństwem jest oskarżać o to ukraińskich żołnierzy. Toną tam ich współobywatele - ukraińskie kobiety, dzieci i mężczyźni.  Dlaczego wysadzono tamę na Dnieprze? Kiedyś zapewne tego się dowiemy. Przypuszczać można, że miała ona powstrzymać napór nacierających wojsk. Czyich? Wracam do mojej odpowiedzi na pytanie pierwsze. Czy krok ten można było przewidzieć? Jak najbardziej? O tym, że zapora w Nowej Kachowce została zaminowana, informowano już w październiku.  Jak wielka to zbrodnia i katastrofa? Już raz tama ta została wysadzona w 1941 r. Rozkaz wydał Stalin, by powstrzymać nacierających Niemców. Ofiary tamtej zbrodni liczy się w dziesiątkach tysięcy ludzi  Szacunki są bardzo niedokładne - ofiar być miało od 20 tys. do 120 tys.  Jakie są jeszcze paralele? O ile chodziło o to, by powstrzymać ukraińskie natarcie, i wtedy, i wówczas mamy do czynienia z próbą zatrzymania wojsk idących z zachodu na wschód. To wspiera tezę o tym, że winni są...