Czarna dziura Europy.


 

Mam swój własny sondaż przedwyborczy. Niepokojący - to mało powiedziane. I wcale nie dotyczy tego, czy większość Polaków chce poprzeć PiS, czy inne ugrupowania. Dotyczy tego, czy Polska ma być czarną dziurą Europy, w której panuje ubóstwo i z której się nie da wyjechać.

Żebyście mogli zrozumieć tok mojego rozumowania, powołać się muszę na pewien sondaż prawdziwy. Wczoraj podano wyniki sondażu, który Onet zlecił IBRiS-owi. A z sondażu tego wynika, że (w momencie prowadzenia badania) wybory wygrałoby PiS.
Sondaż został przeprowadzony 13 września.
W tym dniu afera wizowa hulała już w najlepsze. To właśnie wtedy podano nazwisko kolejnego wiceministra, który miał stać za operacją przerzutu migrantów. Wtedy też posłowie opozycji postawili tezę (z którą się w pełni zgadzam, biorąc pod uwagę rozmiary handlu wizami) o odpowiedzialności ministra Raua.
PiS zablokował miliardy dla Polski, przynależne w ramach KPO (Krajowy Plan Odbudowy). To nie wstrząsnęło ludźmi, którzy za te pieniądze mieliby nowe drogi, całkiem nowe mosty a może nawet nowe domy i mieszkania. Podobnie i teraz - jak widać - ludźmi, których dzieci jeżdżą po całej Europie, uczą się w innych krajach albo też tam pracują, nie poruszyła afera, która zaalarmowała nie tylko pozostałą część Unii Europejskiej, lecz nawet USA.
Naturalną konsekwencją tej afery powinno być wyrzucenie Polski ze strefy Schengen. A ponieważ migranci, z wizami kupionymi po 4-5 tys. dolarów, lecieli w świat również bez "międzylądowania" w Polsce, więc istnieje ryzyko, iż odbije się to również na ruchu bezwizowym Polaków.
11 listopada 2019 r. USA zniosły dla nas wizy. Widząc, że polskie władze oddały kontrolę nad przyznawaniem wiz różnym podejrzanym i wcale niepolskim spółeczkom, Amerykanie mogą się zastanawiać nad tym, jak wygląda polska kontrola nad wydawaniem paszportów. Możemy stracić ten przywilej, jakim jest podróż do USA bez wizy.
Mniejsza o to. Mnie bardziej przeraża perspektywa tego, że inne kraje zamkną dla nas granice. Myślicie, że histeryzuję?
Otóż nie. Nieomal co tydzień policja się chwali, że zatrzymała kolejnych nielegalnych imigrantów, którzy na terytorium Polski przybyli ze Słowacji. I autostradą A-4 jechali w kierunku Niemiec. Co oznacza, że ten szlak działa w najlepsze. A jak często policja ustawia patrole na drogach tranzytowych to wszyscy, którzy jeżdżą autami, potrafią ocenić.
Ponieważ bardzo często bywam na Słowacji a jeszcze częściej jeżdżę autostradą A-4, powiem wam jak często widzę kontrole straży granicznej, na tej ważnej drodze, na prowadzącej do słowackiej granicy drodze ekspresowej S-1, czy na prowadzącej również w stronę słowackiej granicy Zakopiance. Nie wiedzę.
Z mojego sondażu wynika, że większość Polaków ma w nosie czy Polska będzie bogatym, czy biednym krajem. I czy będziemy mogli wyjechać z niej, gdy chcemy, czy wtedy, gdy jakiś buc pozwoli, łaskawie podnosząc szlaban.

***

Uwaga

Tych 200 tys. ludzi naprawdę nie musiało umrzeć.

Poruszający film o pandemii – link do strony z filmem: Pandemia Czas Próby 

***

Mateusz Cieślak


Fot. Wikimedia


Lubię to!
Komentarz
Udostępnij

Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Współczesne Westerplatte - czyli dziś znów się poluje na czarownice.

Czy świat będzie głodował przez zaniechania Polaków?