Zafrapowały mnie dwie wypowiedzi.

 Zafrapowały mnie dwie wypowiedzi. Jedna padła w studiu ogólnopolskiej telewizji, gdzie prowadzono rozmowę z gen. Arturem Kuptelem, szefem Agencji Uzbrojenia WP. Druga padła na konwencji PiS, poświęconej bezpieczeństwu a jej autorem był Mariusz Błaszczak, były minister obrony.


I w jednym, i w drugim przypadku chodziło o nieprawdopodobnie ogromne pieniądze, które Polska otrzymała z UE na zakup uzbrojenia.

Najpierw telewizja. Zainteresowało mnie to, co powiedział dziennikarz. Zaniepokojony chciał od generała zapewnienia, że o tym, co będziemy kupować, będzie decydować wojsko (a nie politycy).

Pomijam naiwność pytania a nawet jego niestosowność. Redaktor zapomniał o cywilnej kontroli nad wojskiem. To żelazna zasada w demokracji i chyba nie chcielibyśmy, żeby było inaczej. No, chyba że demokracja już nam się znudziła (co nie jest wykluczone).

Skoncentruję się na czymś innym. Na tym, czy rzeczywiście lepiej jest, gdy o zakupach sprzętu i uzbrojenia decydują wojskowi. Moim zdaniem mundur z nikogo jeszcze mędrca nie uczynił. Przykładem jest zakup samochodów dla perły naszej armii, czyli jednostki GROM.

I nawet nie będę rozwijał wątku, że naszym żołnierzom było dosyć głupio, gdy wybór padł na markę i typ ulubione przez islamskich bojowników. Trochę z tego powodu było żartów. Znacznie większym problemem było to, że samochody te nie spełniały swej roli. Żołnierze, wraz ze swym podstawowym wyposażeniem, do nich się nie mieścili.

Jak rozwiązano problem? Wymontowano drzwi. A że w nich może być zimno? Nie szkodzi. Bo przecież wojskowe misje będą realizowane tylko tam, gdzie jest gorąco lub ciepło. Daleko od granic Europy.

Ale wymontowanie drzwi nie wystarczyło. Żołnierze Gromu na akcje biorą czasami więcej niż mieści się w plecakach. Tak więc do terenówek dokupiono przyczepki. I był to chyba pierwszy taki przypadek w historii wojskowości, że z samochodów skonstruowanych do jazdy w szczególnie trudnym terenie, zrobiono zestawy transportowe.

Domyślacie się, że żaden polityk nie decydował o zakupie tych aut. Wyboru dokonali mundurowi.

Druga wypowiedź padła na konwencji PiS, poświęconej bezpieczeństwu. Były minister obrony Mariusz Błaszczak tłumaczył, że skorzystanie z programu SAFE może uzależnić nas od dostaw z Europy (na pewno użył słowa Niemcy).

To właśnie za czasów tego pana postanowiliśmy kupić samoloty bojowe, lecz bez uzbrojenia. Dostawy tych samolotów i czołgów płyną z drugiego końca świata. W warunkach konfliktu zbrojnego - jak ściągnąć stamtąd części zamienne do sprzętu? Odpowiedź nasuwa się sama - powinny być produkowane w Polsce. Czy słyszeliście o tym, by w Polsce powstała fabryka części zamiennych do FA 50 (bo o tych samolotach mowa)?

A gdyby dostawy szły z Niemiec, tylko bym się cieszył. Po pierwsze - Niemcy są naszym najważniejszym partnerem gospodarczym. Nasze firmy produkują masę części, z których następnie montowane są niemieckie auta. Firmy niemieckie mają swoje oddziały w Polsce. Nie tylko zresztą niemieckie. Pamiętam jak w fabrykach Fiata we Włoszech narastał bunt wobec tego, że to w Polsce postanowiono produkować nowe modele samochodów.

Po kilkudziesięciu latach transformacji ustrojowej nie za wiele jest w Polsce fabryk wybudowanych przez kapitał amerykański. Inwestycje bezpośrednie w Polsce: Holandia, Niemcy, Luksemburg (tego nie liczmy, bo to siedziba licznych firm, również polskich), Francja, Wielka Brytania. USA to w Polsce lider inwestycji w sektorze usług dla biznesu.

Najlepszy czołg II wojny światowej skonstruowali Niemcy. Jako pierwsi rozpoczęli taśmową produkcję odrzutowców, które pod koniec wojny brały udział w walkach. A mimo to Niemcy przegrali. Dlaczego? Dlatego że zostali odcięci od surowców. Niedokończone odrzutowce stały w fabrykach, ponieważ zabrakło do nich części i paliwa. Mariusz Błaszczak jest historykiem, więc doskonale to wie. A dlaczego mówi to, co mówi, to już odrębna sprawa.

***


Uwaga


Poruszający film o pandemii: "Czas próby, część trzecia". aby zobaczyć kliknij https://www.iboma.media/.


Na stronie również inne ciekawe dokumenty filmowe. Zadziwią cię albo nawet zszokują.



***



Artykuł tytułu prasowego "Nowa Panorama"


Informacje o redakcji:


https://nowapanorama_blogspot_com/ 


Wpisując w przeglądarce ten link zamień podkreślniki na kropki


Następnie wpisz w belce wyszukiwania hasło "stopka redakcyjna"



MC


Komentarze

Popularne posty z tego bloga

Współczesne Westerplatte - czyli dziś znów się poluje na czarownice.

Czy świat będzie głodował przez zaniechania Polaków?